پنج شنبه, 28 شهریور 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3285

اجرای طرح همگام با کشاورز در 300 روستای گیلان

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی گیلان از اجرای طرح همگام با کشاورز ویژه محصول برنج در 300 روستای استان خبر داد.

جدی نیا با اعلام این مطلب اجرای این طرح را برای شش هزار کشاورز و در سطح شش هزار هکتار با هدف ارتقاء سطح آگاهی و توانمندی شالیکاران و در نهایت افزایش محصول با همکاری بسیج مهندسین کشاورزی و موسسه تحقیقات برنج کشور ذکرکرد.

وی ادامه داد: کارگاه توجیهی برای ایجاد هماهنگی اجرای طرح همگام با کشاورز ویژه برنج در دومین سال اجرا نیز برگزار شده که در آن آموزش و توانمندسازی بهره­ برداران اعم از برگزاری دوره های ­آموزشی، بازدیدهای ترویجی، حضور در عرصه و مزارع مورد تأکید قرار گرفت.

وی یادآور شد: تفاهم­نامه مشترکی نیز بین سازمان جهاد کشاورزی گیلان با سازمان بسیج مهندسین کشاورزی تحت عنوان طرح پایلوت تغذیه برنج با تاکید بر محوریت آزمون خاک، توصیه کودی و توزیع کود و بذرگواهی شده امضا شده است.

طرح بسیج همگام با کشاورز ویژه برنجکاری، سه ساله بوده و با هدف و چشم انداز خودکفایی تولید محصول برنج تا سال 1400 در سه مرحله اقناع سازی، همگام سازی و همراه سازی اجرا     می­گردد و محور و اولویت اصلی حمایت این طرح از مخاطبان و ذینفعان تقویت خاک زراعی با انجام مراحل آزمون خاک، توصیه کودی و توزیع نهاده های کود میکرو به کشاورزان است.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است که با 238 هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولیدکننده برنج را به خود اختصاص داده است.

ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود. بیشترین رقم های کشت شده برنج در این استان، رقم های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر 85 درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود./ایرنا

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 120 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم