پنج شنبه, 28 شهریور 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3291
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان؛

ذخیره آب پشت سد سفیدرود 42 درصد افزایش یافت

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: میزان آب ذخیره شده در پشت سد سفیدرود در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود 42 درصد افزایش داشته است.

وحید خرمی  اظهار داشت: میزان آب ذخیره شده در پشت سد سفیدرود در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود 42 درصد افزایش داشته است به‌طوری‌که در حال حاضر 704 میلیون متر مکعب آب پشت این سد ذخیره شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه امسال چیزی حدود 208 میلیون متر مکعب آب بیشتر در سر سفیدرود ذخیره‌سازی شده است عنوان کرد: هم‌اکنون میانگین ورودی آب به پشت سد سفیدرود 69 مترمکعب بر ثانیه و میزان خروجی آن 6 مترمکعب بر ثانیه تخمین زده می‌شود.

خرمی با اشاره به اینکه استان گیلان 238 هزار هکتار شالیزار دارد ابراز داشت: آب مورد نیاز 186 هزار هکتار از اراضی شالیکاری گیلان توسط سد سفیدرود تأمین می‌شود و حدود 52 هزار هکتار شالیزار باقیمانده نیز وابسته به منابع آبی حاصله از چاه‌ها، آب بندان‌ها و رودخانه‌ها هستند.

وی گنجایش سد سفیدرود به‌عنوان بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان را در حال حاضر یک میلیارد و 50 میلیون متر مکعب اعلام کرد و بیان داشت: با توجه به اینکه تاکنون شاهد بارش‌ باران بسیار خوبی در حوزه آب ریز سپیدرود بودیم امیدواریم سال آبی فعلی از سال آبی گذشته وضعیت بهتری داشته باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با تأکید بر اینکه در شرق و غرب استان چاه‌ها و ایستگاه‌های پمپاز متعددی جهت بهره‌برداری به‌روزرسانی و تجهیز شده‌اند ابراز داشت: رهاسازی آب سد سفیدرود در اردیبهشت ماه سال آینده انجام می‌شود و روز دقیق انجام آن نیز متعاقباً به اطلاع عموم می‌رسد.

خرمی انجام عملیات شخم زمستانه و استفاده بهینه از آب باران توسط کشاورزان گیلانی را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: از کشاورزان تلاشگر گیلانی تقاضا داریم بر اساس توصیه‌های اداره کل جهاد کشاورزی استان مقدمات کار کشاورزی خود را فراهم کنند و نسبت به انجام شخم زمستانه اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان احداث سدهای لاستیکی را از اولویت‌های این دستگاه خواند و تصریح کرد: از مجموع 11 سد لاستیکی که ساخت آن‌ها در گیلان آغاز شد پروژه سد دهنه‌سر آستانه اشرفیه در سال گذشته و سد پهلوان بست لنگرود در دهه فجر امسال به بهره‌برداری رسیده است.

خرمی با اعلام اینکه یکی از پروژه‌های سد لاستیکی استان گیلان به‌زودی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه روند ساخت و تکمیل پروژه سد لاستیکی باغبانان فومن به‌خوبی در حال پیشروی است بنابراین به‌زودی شاهد افتتاح این طرح خواهیم بود./تسنیم

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 91 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم