پنج شنبه, 30 خرداد 1398

نوار کناری

شناسه خبر:1085

آشنایی با کشور پاکستان - Pakistan

  • انداز قلم

اختصاصی سوما نیوز؛ آشنایی با کشور پاکستان ( Pakistan )جمهوری اسلامی پاکستان ( Pakistan ) یکی از کشورهای جنوب آسیاست. کشور پاکستان در همسایگی کشورهای ایران، افغانستان، چین و هند قرار دارد و مساحت آن 880 هزار و 940 کیلومتر مربع است. پایتخت آن اسلام آباد است و بزرگترین شهر آن کراچی است. مردم پاکستان به زبان اردو سخن می ‌گویند.

پاکستان ﮬﻔﺖ استان دارد : بلوچستان، سر حد شمالی، سند، پنجاب، ﻣناطق ﺷﻤﺎﻟﻰ، مناطق ﻗﺒﻴﻠﻪ ﺍﻯ، ﻛﺸﻤﻴﺮ ﺁﺯﺍﺩ و ﺍﺳﻼﻡ ﺁﺑﺎﺩ.

پاکستان با 164 میلیون و 741 هزار و 924 نفر جمعیت ( بر اساس آمارهای سال 2007 ) ششمین کشور پر جمعیت جهان است و دومین کشور پرجمعیت در بین کشورهای مسلمان. کشور پاکستان تا سال 1947 تحت سلطه انگلیس بود. در سال 1956 در این کشور جمهوری اسلامی اعلام شد.

پاکستان تاریخی غنی دارد و طی سالیان قومیت ‌های مختلفی چون سیک، عرب، افغان، ترک، بلوچ و مغول به آن کوچ کرده ‌اند. این کشور بیش از پنج هزار سال تاریخ دارد. در قرن 18 میلادی انگلیسی‌ ها آن را تحت سلطه خود در آوردند و به عنوان بخشی از هند قرار دادند.

پس از آنکه در سال 1947 این کشور اعلام استقلال کرد جدل ‌های هند با پاکستان هم آغاز شد. این دو کشور در سال‌ های 1947 تا 1948 و در سال 1965 بر سر مالکیت کشمیر با هم جنگیدند و این دعوا تا امروز هم ادامه دارد. جنگ سوم بین این دو کشور در سال 1971 روی داد که نتیجه آن جدایی بخش شرقی پاکستان و اعلام موجودیت کشوری به نام بنگلادش بود.

آب و هوای این کشور گرم و بیابانی است. در شمال و شمال غربی آن کوه‌ ها جغرافیای کوهستانی حاکم است. منابع وسیع گاز طبیعی، اندکی نفت، زغال سنگ نا مرغوب، سنگ آهن، مس، نمک و سنگ آهک همه آن منابعی است که زمین در اختیار پاکستانی ‌ها قرار داده است.

امید به زندگی در این کشور برای مردان 62.73 سال و برای زنان 64.83 سال است. بیماری‌ های ناشی از آب و غذای آلوده مانند اسهال در این کشور رایج است. 97 درصد مردم آن مسلمان، ( 77 درصد سنی ) و بقیه هندو و مسیحی هستند. 63 درصد مردان و 36 درصد زنان آن باسواد هستند. قانون اساسی آنها بر اساس قانون انگلستان نوشته و قوانین اسلامی به آن افزوده شده است.

سن رای در این کشور 18 سال است و در انتخابات پارلمان، تعدادی از کرسی ‌ها برای زنان و غیر مسلمانان رزرو شده است. ژنرال پرویز مشرف از سال 2001 میلادی در یک کودتای نظامی حکومت را در این کشور به دست گرفت. پاکستان کشوری در حال توسعه است که چند دهه است از نا هماهنگی ‌های سیاسی داخلی رنج می ‌برد. به همین دلیل و به دلیل بروز فجایع طبیعی فراوان در این کشور از جمله زلزله، در طی این سال ‌ها اقتصاد آن نتوانسته به رشد چشمگیری دست یابد.

تورم یکی از مهمترین معضلات پیش روی دولتمردان این کشور است. بر اساس آمارهای سال 2006 میلادی تورم این کشور 7.9 درصد است. 24 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می ‌کنند و 6.5 درصد از مردم بیکار هستند. پنبه، گندم، برنج، شکر، میوه، سبزیجات، شیر، تخم ‌مرغ و گوشت گوسفند مهمترین محصولات کشاورزی کشور پاکستان هستند. پوشاک و منسوجات، دارو، کاغذ، کود، میگو و مصالح ساختمانی مهمترین محصولات صنعتی این کشورند.

سالانه 80.24 میلیارد کیلو وات برق در این کشور تولید می‌ شود که اغلب آن در خود این کشور مصرف می‌ شود. پاکستان در سال 2006 میلادی 358.9 میلیون بشکه نفت وارد کرد.

بیشترین صادرات پاکستان به کشورهای آمریکا، امارات متحده عربی، افغانستان، چین و انگلیس است. بیشترین واردات به پاکستان از کشورهای چین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، آمریکا، ژاپن، کویت و آلمان چهار درصد است. در سال 2005 میلادی 800 هکتار از زمین ‌های کشور پاکستان زیر کشت خشخاش بود که این به معنی تولید چهار تن هروئین خالص است.

پاکستان در یک نگاه :

    زبان رسمی : اردو
    واحد پول : روپیه پاکستان PKR
    تولید ناخالص داخلی : 465.4 میلیارد
    دامنه اینترنتی : .pk
    پیش شماره تلفن : 92 +
    تعداد خطوط تلفن ثابت : 5.24 میلیون
    تعداد خطوط تلفن همراه : 63.16 میلیون
    شبکه ‌های تلویزیونی : 20 کانال
    تعداد میزبانان اینترنتی : 164067
    کاربران اینترنت : 12 میلیون
    تعداد فرودگاه : 146

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 143 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم