پنج شنبه, 28 شهریور 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3449
به قلم احمدرضا روح اله زاد؛

حمله تروریستی در نیوزلند و نهضت فرا ادیانی دفاع دین از دین

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ در دو حمله تروریستی همزمان در روز جمعه به دو مسجد در شهر کریست چرچ نیوزلند بیش از 50 نمازگزار شهید شده و 40 نفر نیز زخمی شدند.

این حمله در کشوری رخ داده است که بر اساس قانون اساسی پیروان ادیان مختلف برای اجرای مناسک عبادی خود با هیچ محدودیتی روبرو نیستند. نیوزیلند یک کشور مهاجرپذیر است و تقریبا از همه نژادها و قومیت ها و پیروان همه ادیان درآن زندگی آرام و مسالمت آمیزی داشته اند.

بر این اساس حمله تروریستی به دو مسجد در این کشور هشداری جدی در گام نخست برای امنیت مثال زدنی نیوزلند و برای امنیت همه جوامع است زیرا دورنمای تروریسم یک خطر جدی و رو به گسترشی است که هیچ جامعه ای از آن مصون نخواهد بود.

شکی نیست که حمله به افراد تنها به دلیل اعتقاد به یک دین و یا مذهب، حمله به همه بشریت، حمله به جهان اندیشه و باور و حمله به تمدن و دستآوردهای بشری است. ادیان یک منشأ بیشتر ندارند و آن خدا است و بر این اساس هیچ دینی نه تنها دستور قتل عام بشر را تنها به دلیل غیرباوری دینی، صادر نکرده است، بلکه ادیان، داعی هم اندیشی و هم زیستی هستند. اما همیشه بوده اند کسانی که از جهل آدمی در شناخت دین و از نا اندیشه ورزی انسان ها در جهت اهداف غیر الهی خود بهره برده اند. این افراد بی هیچ تردیدی دین باور نیستند اما از دین، ابزاری برای نیل به مطلوب خود ساخته اند. تاریخ مشحون از جنایاتی است که افراد به نام دین انجام داده اند. شگفت آنکه هنوز هستند کسانی که در دام این رفتارهای ضد بشری گرفتار می شوند.

این حمله یک هشدار جدی هم برای جوامع مسلمان است. وقتی جوامع مسلمان نسبت به ظلمی که به ملل مسلمان می شود بی تفاوت هستند، وقتی با قدرت های استعماری در ایجاد ناامنی در کشورهای مسلمان و قتل عام مسلمانان هم داستان می شوند و در سوریه، عراق، لیبی، یمن، افغانستان، لبنان و غیره در ابعاد ایدئولوژیکی، تامین مالی و نیرو و آموزش و تسلیح تروریست ها حضور پر رنگ دارند، وقتی در مقابل 70 سال اشغال و کشتار سازمان یافته یک ملت در فلسطین ساکتند و در مقابل حملات گسترده صهیونیست ها به یکی از شریف ترین مساجد الهی، یعنی مسجد الاقصی بی تفاوتند، باید در انتظار حمله افراطیون تروریست به مساجد و مسلمانان در دیگر کشورهای جهان نیز بود.

این حمله یک هشدار دیگر برای جوامع نیز داشت و آن اینکه رشد جریان های افراطی که بر پایه برتری نژادی و تبعیض استوار هستند در جوامع غربی یک تهدید جدی برای صلح و امنیت جهان است. جریان هایی که در کشورهای غربی در ساختار قدرت ورود کرده و افراطی گری و خشونت مبتنی بر برتری نژادی را در سیاست های دولت هایشان نهادینه می سازند. کسانی چون ترامپ که بی هیچ ابایی مبلغ و مروج نفرت از رنگین پوست است، بی شک در این حمله تروریستی سهم بزرگی دارند. سیاستمدارانی در اروپا که پیوسته از گسترش اسلام در اروپا اظهار نگرانی می کنند نیز در این جنایت سهم آشکاری دارند.

دین یک مقوله است که با اندیشه آدمی سروکار دارد ولی ساختار قدرت در اروپا رشد اندیشه ای را بر نمی تابد و آن را خطری برای استمرار قدرت خود می پندارد و بر این اساس با گسترش اندیشه دینی در چارچوب دین هراسی مقابله می کنند و موجب تولد جریان های افراطی در جوامع غربی شده اند که امنیت جهانی را به مخاطره انداخته است. کما اینکه جریان های افراطی در جهان اسلام را نیز همان ساختار قدرت در غرب طراحی و عملیاتی کرده اند. وهابیت یک جریان انحرافی تعریف شده از سوی استعمار انگلیس است که به بستری برای تولد تروریسم تکفیری تبدیل شده است که جوامع مسلمان و هم جوامع غیر مسلمان را به شدت تهدید می کند.

حمله تروریستی به دو مسجد در نیوزلند یک هشدار دیگر را نیز در بطن خود دارد و آن نقش رسانه ها در ترویج اندیشه های افراطی است که برای صلح جهانی یک تهدید جدی هستند و بر ضرروت ایجاد قوانین بین المللی برای ممنوعیت و یا محدودیت فعالیت اینگونه رسانه ها تاکید می کند. رسانه ها ایجاد شده اند تا جامعه بشری در مسیر توسعه یاری رسانند اما برخی، رسانه ها را در جهت خلاف آن به کار گرفته اند و صلح و امنیت  جهان را که لازمه توسعه است، به مخاطره انداخته اند. رسانه هایی که بر پایه تبعیض رفتار می کنند. اینکه یک حمله در اروپا یا امریکا و یا هر جای جهان علیه یک یا چند نفر اروپایی و یا امریکایی و یا پیروان دین مسیحی رخ دهد، آن را یک حمله تروریستی و قربانیان آن را قربانی تروریسم دانستن اما حمله به یک مسجد و کشتن تعداد زیادی را که در آن، مناسک عبادی خود را به جای می آورند، یک تهاجم و قربانیان آن را هم تلفات دانستن، بی تردید در ترویج اندیشه های افراطی که برای امنیت جهانی مخاطره آمیز است، شراکتی بی ابهام دارد.

حمله تروریستی به دو مسجد در کشور نیوزلند یک هشدار جدی برای همه جوامع است مبنی بر اینکه تروریسم یک خطر جدی و رو به گسترش است و هیج جامعه ای نمی تواند خود را از این خطر دور بداند. به نظر می رسد این خطر که هر روز بر ابعاد آن افزوده می شود و فراگیری اش هیچ حد و مرزی را نمی شناسد، باید از سوی همه جوامع و خصوصا دولت ها جدی گرفته شود. البته در این میان تولد یک نهضت فراگیر فرا ادیانی یک نیاز ضروری می نماید تا دین را به دفاع از دین بخیزاند زیرا نتیجه گسترش رفتارهای افراطی بر پایه اندیشه های انحرافی از دین، نتیجه ای جز دین گریزی و دین ستیزی در درون خود ندارد. موضوعی که مطلوب قدرت های استعماری و جریان های سلطه طلب است که همواره دین را به عنوان بزرگترین مانع در مسیر زیادی خواهی های خود دیده اند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 106 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم